2015 NEDAB Scholarship Award Winners

2015 Scholarship

ANNUAL NORTHEAST DISTRICT ATHLETIC SCHOLARSHIPS

Class “A” Scholarships

STATE $1000
Aleah Hughes – Western Reserve
Jessica Isler – Windham
Sam Skiljan – Kirtland
Jennifer Wisniewski – Independence

DISTRICT $750
Tyler Badock – Chippewa
Maggie Briceland – United
Vanessa Byers – Loudonville
Rebecca Dillon – Pymatuning Valley (Ed Batanian $1000)
Preston Fillman – United
Ian Hames – Berlin Center
Chase Kiriazis – Cuyahoga Heights
Joel Hake – Ursuline
Corey Kowatch – Mapleton
Leslie Rogers – Mapleton
Delaney Saxton – Brookfield
Shane Mathew – Independence
Logan Swartzentruber – Dalton
Mitchell Tikkanen – Jackson-Milton
Chase Thurber – Pymatuning Valley
Josh Weber – Loudonville

Class “AA” Scholarships

STATE $1,000
Parker Carmichael – Triway
Victoria Glunt – NDCL
Tessa Murthy – Hathaway Brown
Alec White – Bay Village

DISTRICT $750
Isaac Bixler – Waynedale
Kristin Boni – West Geauga
Nathaniel Butler – Lakeview
Patrick Donley – Chagrin Falls
Tessa Hollinger – Canton South
Mason Hughes – West Branch
Christian Lowery – Cardinal Mooney
Maureen Lynch – Ashtabula Edgewood
Christopher Miller – Champion
Jessica Mosier – Bay Village
Christian Owens – Woodridge
Abby Pavlik – Lakeview
Collin Pecoraro – Benedictine
Jordan Radich – Howland
Anne Tomei – Arch Bishop Hoban
Grace Stockert – Northwest (Canal Fulton)
Austin Wade – Marlington

Class “AAA” Scholarships
STATE $1000
Teressa Hill – Massillon
Emily Russell – Solon
Cathleen Shier – North

$2,000
Leah Vasarhelyi – Nordonia

DISTRICT $750
Shannon Cahalan – Firestone
Anthony Cistone – Uniontown Lake
Mark Dickerhoof – Massillon Jackson
Madison Filicko – Wash Jesuit
Sean Kane – Avon
Erin Kolke – Stow-Munroe Falls
Monica Kotyuk – Howland
John Mazanec – St. Ignatius
Harley Moyer – Firestone
Rachel Rafoth – Canfield
Heather Ross – Nordonia
Richard Simcic – Madison
Kenneth Sladick – Berea
Tyler Thompson – Mentor
Jake Wagner – Boardman
Grace Yanosich – Mentor

Print Friendly

Comments are closed.